neděle 16. října 2016

RC Recenze - Kouzelné přání (Chris Colfer)

Zazvonil zvonec a pohádky je konec… Ale jak to vlastně bylo dál? Když kouzelná kniha přenese dvojčata Alex a Connera na záhadné místo, netuší, že se jim právě splnil sen všech dětí. Ocitli se v zemi pohádkových příběhů! Brána do světa lidí se ale uzavřela a vypadá to, že není cesty zpět. Čeká je neuvěřitelné dobrodružství plné překvapení, kouzel a setkání s postavami, které znají z pohádek. Nepůjde však jen o setkání milá a příjemná. Boj dobra se zlem totiž nikdy neskončil…


Bylo nebylo, žily byly dvě děti, které ještě donedávna měly perfektní a šťastný život. Milující rodiče i úžasné zázemí. Poté jim však do cesty přišla tragická událost a od té doby nic nebylo jako dřív. Zrovna v té nejtěžší chvíli je překvapí něco nemožného. Velká kniha, již dvojčatům darovala jejich babička, je přenese do Země všech dětských příběhů a pohádek a v této jiné dimenzi je uvězní. Mezi hrdiny i zlými padouchy, kteří stále vedou nekonečný boj o svůj šťastný konec, je těžké ochránit vlastní život, tím spíše dokázat najít tu správnou cestu domů.

Alex a Conner slaví ty nejsmutnější narozeniny, které zatím za svých dvanáct let zažili. Je to už přesně rok, kdy se jim při autonehodě zabil jejich milovaný tatínek, jenž jim už od malička vyprávěl nádherné dobrodružné příběhy a který je jako jediný dokázal vždy, když měli špatnou náladu, spolehlivě rozveselit. Aby vůbec nějak vyžili a měli co do pusy, museli prodat jejich veliký dům a přestěhovat se do ošuntělého podnájmu. Jejich maminku ještě k tomu přes den skoro nevidí, protože ve své práci v nemocnici bere čím dál víc služeb, aby splatili všechny nastřádané dluhy. I když Alex i Conner nemají na slavení příliš chuť, situaci zachrání jejich babička, uspořádá jim nezapomenutelnou narozeninovou oslavu a daruje jim velkou knihu pohádek se jménem Země příběhů, z níž jim v dětství tolikrát četla. Jelikož Alex pohádky miluje a neexistuje jediná, kterou by neznala nazpaměť, kdežto Conner se spíš drží nohama na zemi, má spoustu kamarádů a ne tolik dobré známky ve škole jako Alex, o knihu pečuje právě ona. Avšak Alex zjistí něco velmi zvláštního a téměř absurdního.
Země příběhů není jen tak obyčejná kniha. Každou chvílí se totiž rozzáří ostrým světlem a začnou z ní vycházet nevysvětlitelné zvuky, jako třeba zpěv ptáků či šum listí. Navíc když se na její stránky položí jakýkoli předmět, propadne se skrz knihu kdoví kam. Ten den, kdy se Alex knihu snaží prozkoumat trochu víc dopodrobna, omylem i s Connerem do knihy spadnou a najednou se ocitnou v hlubokém lese daleko od svého domova, od celé říše lidí. Potkají totiž mluvícího žabáka, jenž jim povypráví vše o místě, na které se nedopatřením dostali. Objevili se ve světě všech známých i neznámých pohádek, kde stále probíhá boj dobra se zlem a kde nebezpečí číhá na každém rohu. A jedinou možností na návrat do své rodné země je prý nalezení osmi předmětů, které jsou potřebné na velmi těžké zaklínadlo, Kouzlo splněných přání. Vítanou pomocí ke Kouzlu splněných přání je deník neznámého muže, jenž si cestou za těmito přísadami již prošel. Před nimi leží výprava za nejdůležitějšími artefakty celé pohádkové říše, na níž se budou muset setkat například s královnami Locikou, Popelkou nebo Sněhurkou. Po Kouzlu splněných přání ale netouží jenom Alex a Conner, je tu ještě někdo, kdo je schopný opravdu čehokoli, aby se i jeho přání splnila.

Mnoho autorů literatury pro děti, mládež i pro dospělé se často pro své vlastní knižní výtvory nechají inspirovat třeba i pohádkami, které nám vždy, když jsme byli malí, vyprávěli naši rodiče a prarodiče, nebo na jejichž filmovou podobu jsme se pořád dokolečka koukali a doteď koukáme. A vlastně se není čemu divit. Všechny dětské příběhy se dají vyprávět i jinými způsoby a v každém vyprávění se nachází tolik odboček, které by se dali dále vyvíjet. A tak vznikl žánr zvaný retelling, tedy převyprávění různých pohádek. A pak jsou také spisovatelé, jež se zaobírají tím, co se dělo po tom klasickém "žili šťastně až navěky". A právě toto téma zpracovává první díl ze série Země příběhůKouzelné přání.


Knížka zpočátku popisuje smutky a trápení Alex a Connera v lidském světě. Tahle část je až příliš natahovaná, dala by se o něco zkrátit, a to nádherné pohádkové okouzlení, které jsem očekával celou tu dobu, se pořád ne a ne dostavit. Ale naštěstí když se dvojčata konečně dostala skrz stránky knihy do Země příběhů, začal příběh dostávat spád, rozjíždět se a nabírat ty správné, úžasné obrátky. Tak jako tak je styl psaní Chrise Colfera velice čtivý. I v oněch částech, v nichž akce zrovna akci nestřídá, včetně začátku, stránky pod rukama jen ubíhají a oči skoro nedostávají možnost sledovat každičké slovíčko. Mimoto je knížka velmi vtipná a nachází se v ní mnoho narážek, které jsou určené zvláště pro dospělejší publikum, protože by je podle mě děti nemuseli úplně pochopit, i když starší rozesměje.

S postavami je to v knize Kouzelné přání tak trochu jako na kolotoči. Dám příklad na Connerovi. Na jednu stranu především kvůli němu můžeme v příběhu najít takovou spoustu humoru, má přece jenom na triku tolik skvělých hlášek, a v mnoha momentech jsem se s ním dokonce i dokázal ztotožnit, ale na tu druhou bych mu často nejradši uštědřil několik výchovných pohlavků. Dokázal být tak nehorázně otravný! A podobně je to s naprostou většinou postav. Nejdříve se ukáží v nějakém určitém světle, ale pak jako by to ani nebyli oni, i když od nás stále mají nějaké ty sympatie. Doufám, že v tomhle se Chris Colfer do dalších pokračování zlepší. Jsem zvědavý, jak se popasuje s těmi pár nedořešenými otázkami.

Titul Kouzelné přání od známého zahraničního herce a spisovatele Chrise Colfera je báječným návratem do dětských let a velmi mě bavil. Sice se velké dávce naivity a předvídatelnosti nevyhnul, ale i přesto je tento jednoduchý a kouzelný příběh přímo stvořený pro volné dny, kdy si chcete trochu oddychnout a odpočinout si od velkého přemýšlení. I s tou jednoduchostí to měl Colfer krásně vymyšlené a do knihy zakomponoval přímo dokonalý humor. Trochu mě mrzí, že se autor trochu víc nevěnoval osudům pohádkových postav po jejich šťastném konci, doufám, že si jenom nechal trochu té rezervy a že se v dalších dílech pětidílné série Země příběhů dozvíme víc.

Hodnocení: 80 %

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji knihkupectví Knihy Dobrovský
Knihu Kouzelné přání si můžete koupit v eshopu Knihy Dobrovský

1 komentář: